Media

Ilona Adamska w programie „Pytanie na Śniadanie” o kampanii i hejcie

9 maja 2024 r. Ilona Adamska – filozof, etyk, pomysłodawczyni kampanii „Nie hejtuję-motywuję” pojawiła się w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP2 i wraz z psychologiem biznesu Adamem Dębowskim dyskutowała o tym, czym się różni krytyka od hejtu.

Na pewno wielu z Was zastanawia się często na tym, czy słowa, które ktoś kieruje w naszą stronę są hejtem czy nie.

Ilona Adamska mówiła w telewizji, że różnica pomiędzy obydwoma zjawiskami jest istotna. Najważniejszy jest cel czy też intencja z jaką wypowiadamy dane zdanie lub piszemy komentarz w sieci.

Hejt ma zawsze negatywny charakter, często wynika z negatywnych emocji, agresji lub niechęci wobec danej osoby. Jego celem jest zazwyczaj obrażanie, poniżanie lub sprawienie przykrości. Zdeprecjonowanie czyjegoś sukcesu, pracy, osiągnięć.

Hejt charakteryzuje się agresywnym językiem, używaniem obelg, poniżających komentarzy czy też sarkazmu. Krytyka konstruktywna stosuje neutralny lub pozytywny język. Skupia się na konkretach, unika personalnych ataków i stara się być pomocna.

Język hejtu jest bardzo często ogólnikowy i nieprecyzyjny, skupiający się na emocjach zamiast na konkretnych elementach do poprawy. Krytyka konstruktywna zawiera sugestie lub wskazówki dotyczące tego, co można poprawić. Jest otwarta na dialog.

Tym, co pomoże nam odróżnić hejt od krytyki są również ich efekty. Hejt może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami emocjonalnymi i psychologicznymi. Przede wszystkim obniżeniem poczucia własnej wartości. Często prowadzi do problemów z samooceną i braku pewności siebie. Ciągłe narażenie na hejt może spowodować chroniczny stres i lęk. Może doprowadzić do depresji i samobójstwa.

Rozmowę można obejrzeć na stronie: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/77436453/hejt-a-krytyka-czym-sie-roznia

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *