Edukacja

Recenzje książki „Siła pozytywnego nastawienia…”

ksiażka hejt sprzedaz

Recenzja Karoliny Mikulko

Karolina Mikulko, terapeutka, założycielka Centrum Radzenia Sobie z Emocjami
Karolina Mikulko

Książka „Siła pozytywnego nastawienia” jest tym, czego obecny świat bardzo potrzebuje. Ilona Adamska porusza w niej temat hejtu, dzieli się swoją historią, pokazując, jak bardzo może on wpływać na człowieka zarówno w okresie dojrzewania, jak i na etapie dorosłości. Bardzo jasno przedstawia czytelnikowi różne aspekty zjawiska, przybliża portret hejtera oraz zjawisko hejtu w internecie i w biznesie.

Najmocniejszym z punktów książki jest jednak uświadomienie odbiorcy, jak ogromną moc mają słowa kierowane do drugiego człowieka. Tak często ludzie atakują innych, wyśmiewają ich i nie biorą pod uwagę wpływu tego zachowania na emocje odbiorcy. Autorka zwraca również uwagę na to, jak ważne w życiu człowieka jest pozytywne nastawienie, pasja oraz miłość do siebie, które mogą stać się drogą do uleczenia swojego wnętrza po doświadczeniu hejtu.

Książka „Siła pozytywnego nastawienia” powinna być obowiązkową lekturą dla rodziców, nauczycieli, młodzieży oraz każdego, kto był ofiarą hejtu lub spotkał się z nim w swoim otoczeniu.

Całym sercem rekomenduję tę pozycję i dołączenie jej do domowej biblioteczki.

Recenzja Moniki Mularskiej – Kucharek

Truizmem jest twierdzenie, że zjawisko hejtu staje się coraz bardziej powszechne, jednak niepokojący jest fakt, iż dotyczy ono coraz młodszych ludzi, którzy nie mają wystarczających mechanizmów, żeby obronić się przed mową nienawiści.

Przed nami dorosłymi, bardziej świadomymi, posiadającymi większe doświadczenie, zasoby, jest do zdania niebywale ważny egzamin w tym obszarze. Budowanie świadomości na temat hejtu, godności i praw człowieka, sposobów radzenia sobie z mową nienawiści, wzmacnianie asertywnej postawy, rozwój empatii, kształtowanie pozytywnej samooceny, to kluczowe zagadnienia tego egzaminu.

 Każdy egzamin wymaga solidnego przygotowania, dlatego też z całym przekonaniem zachęcam do sięgnięcia po wiedzę zawartą w książce „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z HEJTEM i wzmocnić poczucie własnej wartości”, której autorką jest Ilona Adamska  – inicjatorka niezwykle ważnej kampanii „NIE HEJTUJĘ- MOTYWUJĘ”.

Gratuluję Autorce trafnego i wartościowego ujęcia tak trudnego tematu, jakim jest zjawisko hejtu, doceniam natomiast wieloaspektowe podejście, pozytywny przekaz, przystępny język oraz szereg inspirujących wskazówek dotyczących radzenia sobie ze skutkami hejtu. Wartością dodaną e-booka są wywiady ze specjalistami, które stanowią ważne uzupełnienie merytorycznych i trafnych wywodów Autorki, okraszonych jej doświadczeniami.

Życzę sobie, aby publikacja spotkała się z pozytywnym odbiorem Czytelników, bo upatruję w niej szansy na skuteczność działań dotyczących minimalizowania skutków hejtu.    

Bądźmy wsparciem dla młodszego pokolenia, które często nie potrafi radzić sobie z hejtem, a także źródłem siły, mocy i wiedzy, które płyną z tej książki, bo przyniesie to dobry rezultat. Jestem o tym przekonana!

Moniki Mularskiej – Kucharek

Recenzja Katarzyny Jedleckiej

Pierwszy raz mam okazję czytać książkę napisaną przez Autorkę – kobietę czynu, aktywną, empatyczną, piękną, silną, ale też wrażliwą, delikatną – którą mam zaszczyt i przyjemność poznawać z bliska od kilku lat. Dlaczego o tym napisałam? Ponieważ nijak nie potrafię wpisać Jej osoby w całą tę masę raniących treści, których doświadczyła – doświadczyła i przeżyła. Pragnę też podkreślić, jak krucha i cenna jest ludzka wrażliwość, której wyrazem jest język uczuć. Poranione złym słowem gasną jak delikatnie tlące się światełka, prowadząc wielu w ciemność rozpaczy. Inaczej też czytamy słowa książki napisane przez osoby nieznane, inaczej przez osobę, która jest nam bliska. Mocniej przeszywają słowa, szczególnie te użyte jako miecz, wymierzony przeciwko tym, których kochamy.

Być może właśnie teraz i Ty mierzysz się z hejtem? Być może do Ciebie kierowane są słowa, które niosą w sobie jedynie niszczącą siłę? Istotnie, trudno bronić się przed raniącymi oszczerstwami czy dyskredytującymi nienawistnymi treściami, zwłaszcza osobom wrażliwym, delikatnym, bezbronnym.

kasia jedlecka
Katarzyna Jedlecka

I to właśnie z myślą o nich powstała ta książka – pouczająca, wspierająca, dodająca otuchy, przede wszystkim autentyczna, ponieważ napisana przez osobę, która przejrzała się już chyba we wszystkich odcieniach hejtu.

Stanowczo sprzeciwiając się hejtowi, z całego serca polecam tę pozycję, o ciekawej fabule, rozpoczynającej się świadectwem Autorki, na kolejnych stronicach zgrabnie demaskującej portret hejtera, przybliżającej zjawisko hejtu wśród dzieci i młodzieży, której postanowiła pomóc, udając się do dziesiątek szkół z wartościowymi, budującymi prelekcjami i warsztatami w ramach kampanii „Nie hejtuję – motywuję”. Pozycja bogata merytorycznie, bowiem zawiera cenne porady psychologów, ekspertów i prawników, a także dużą dawkę inspirujących cytatów, które mobilizują ducha, hartują umysł i serce, dodając siły i wiary. Zresztą! Przeczytajcie sami. Serdecznie polecam.

Recenzja Marioli Będkowskiej     

Hejt rani i niszczy poczucie wartości ofiar. W zasadzie może dotyczyć każdego z nas. Czasem hejterzy dotykają nas przypadkiem, ale często wybierają swoje ofiary z premedytacją. Wydawałoby się, że najczęściej stają się nimi osoby znane, publiczne i odnoszące sukcesy, działające aktywnie w social mediach. Z tego względu wielu ludzi krytykuje je lub wręcz obraża bez namysłu, nie przejmując się tym, że sprawia im wielką przykrość i czyni im krzywdę. Jednak – co może nie aż tak oczywiste – i zwykły zjadacz chleba może stać się jego ofiarą. A co najgorsze – hejt dotyka też dzieci, które albo hejtują (najczęściej dlatego, że z różnych przyczyn same mają kiepskie mniemanie o sobie), albo stają się ofiarami hejtu. W obu przypadkach to palący problem, wobec którego dorośli aż nazbyt często okazują się bezradni – młodzi hejterzy nie są rozliczani ze swoich haniebnych poczynań, a ofiary nie otrzymują właściwego wsparcia i pomocy.

mariola bedkowska
Mariola Będkowska

Czas sprzeciwić się hejtowi i w każdej sytuacji stanąć po stronie osoby krzywdzonej. Czas też zastanowić się nad tym, czy aby my nie bywamy hejterami. Pomyśleć, dlaczego nie radzimy sobie z hejtem, jeśli jesteśmy jego ofiarami. A przecież można się przed nim obronić.

I właśnie w tym pomoże nam książka „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości”. Czytelnicy zapoznają się w niej ze zjawiskiem hejtu w różnych odsłonach, m.in. w internecie, w biznesie i życiu prywatnym, a także ze sposobami radzenia sobie z raniącymi i niszczącymi uwagami, postami i zachowaniami. Znajdą tu główne fakty dotyczące hejtu, przykłady różnych krzywdzących działań, które można zdefiniować jako hejt, a poza tym porady prawniczki, psycholożki i terapeutki, jak z hejtem walczyć i ograniczać jego niekorzystne skutki. W publikacji znajdują się też świetne grafiki stworzone przez SI i inspirujące cytaty. Hejtowi należy się bezwzględnie przeciwstawiać, samemu nie stawać się hejterem nawet przez nieuważność, a także – w przypadku gdy staniemy się ofiarami – nie brać do siebie obrzydliwych uwag i tekstów, znając swoją wartość i prawdę o sobie, ale wyciągając konsekwencje prawne przy dotkliwym nękaniu. Książka „Siła pozytywnego nastawienia” została napisana właśnie po to – aby zastanowić się, zrozumieć i zadbać o siebie i bliskich!

Recenzja Marcina Bąka

Aby nie powielać wypowiedzianych już tu pięknie i merytorycznie skonstruowanych myśli, postanowiłem przytoczyć tylko parę interesujących i uzupełniających temat faktów.

Maseru Emoto, japoński naukowiec zajmujący się badaniem wody, dokonał następujących odkryć:

Woda jest niezwykle wrażliwa na wibracje i informacje. Reaguje na emocje, myśli i słowa oraz potrafi je odzwierciedlać. Wystawiona na pozytywne słowa i intencje tworzy po zamarznięciu piękne, symetryczne struktury krystaliczne. Ta zaś, którą wystawiono na negatywne słowa i intencje, utworzyła chaotyczne i asymetryczne (jednym słowem, brzydkie) struktury.

Biorąc pod uwagę fakt, iż woda stanowi około 70% organizmu człowieka, możemy zrozumieć rangę słów, jakie są w naszą stronę kierowane…

Mędrzec w relacjach międzyludzkich buduje mosty, głupiec mury. Bierzmy odpowiedzialność nie tylko za nasze postępowanie, ale również za zwerbalizowane myśli. Nie trzeba być wielkim filantropem, by podarować komuś odrobinę luksusu. Czasami wystarczy po prostu dobre słowo…

Recenzja Pauliny Marwińskiej

Tytuł książki „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości” od razu wskazuje na jej główny przekaz – zmienić negatywne nastawienie internautów wobec siebie na bardziej konstruktywne podejście, którym jest
motywacja i wzajemne wsparcie.

Książka Ilony Adamskiej, która jest doskonałym dopełnieniem świetnej kampanii „Nie hejtuję-motywuję”, ma na celu zmienić sposób, w jaki komunikujemy się w Internecie. Autorka skupia się na promowaniu pozytywnego nastawienia i konstruktywnego dialogu, w zamian za powszechny hejt i negatywne komentarze, które stały się plagą współczesnej kultury internetowej.

Książka składa się z kilku części, zaczynając od wprowadzenia, w którym Ilona Adamska omawia swoje doświadczenia związane z negatywnymi komentarzami, a także z inspiracją do napisania tej książki. Następnie przechodzi do tłumaczenia mechanizmów hejtu w Internecie
oraz prezentowania powodów, dla których ludzie angażują się w tego rodzaju destrukcyjne zachowania.

W dalszej części książki autorka skupia się na motywacji jako alternatywnym sposobie komunikacji w sieci. Zaprezentowane są różne techniki motywacyjne, jak również sylwetki osób, które odniosły sukces, zmieniając swoje negatywne nastawienie na pozytywne. Część
ta zawiera również praktyczne porady, jak samemu wpływać na swoje zachowanie w sieci, aby inspirować i wspierać innych.

Jednym z najważniejszych aspektów tej książki jest podkreślenie konieczności zdrowego szacunku do drugiej osoby. Autorka udowadnia, że każdy z nas ma jakieś wyjątkowe talenty i wartości, które mogą być docenione i wykorzystane. Hejt i negatywne komentarze tylko ograniczają potencjał ludzi i trudno się w nich rozwijać.

Ważne jest również to, że autorka nie unika trudnych tematów – obecności hejtu, rasizmu, seksizmu i nietolerancji w Internecie. Książka zawiera dyskusje na temat tych zagadnień i przedstawia
strategie, jak radzić sobie z taką postawą. Jest to szczególnie ważne w kontekście dzisiejszego społeczeństwa, które często walczy z nienawiścią i brakiem szacunku w sieci.

Podsumowując, książka ma ogromny potencjał, aby zmienić negatywną kulturę w Internecie. Dzięki zawartym w niej wskazówkom prawnika, psychologa, terapeuty, zarówno młodzi, jak i dorośli, mogą nauczyć się radzić sobie z trudnymi sytuacjami, zwiększyć swoją odporność psychiczną i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Z całego serca polecam.

Paulina Marwińska

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *