We wczorajszej (22.04.2025) wieczornej audycji „Strefa rodzica” w Polskim Radio Dzieciom, Ilona Adamska – pomysłodawczyni kampanii społecznej „Nie hejtuję – motywuję”, wspólnie z redaktorem Marcinem Perfuńskim, rozmawiali o tym, jak przekształcić hejt w siłę do działania.
Rozmowa poruszała niezwykle istotne kwestie – siłę słów, które potrafią zarówno ranić, jak i budować.
Mówiono o potrzebie uważności w relacjach z dziećmi, które bardziej niż kiedykolwiek potrzebują obecności, wysłuchania – bez oceniania, z pełnym zrozumieniem.
Dzieci muszą mieć pewność, że dom to ich bezpieczna przystań, w której mogą się otworzyć i opowiedzieć o tym, co je boli. Bo – jak powiedziała Ilona – „dziś to często cisza krzyczy najgłośniej.”
Zastanawiano się także nad źródłem hejtu. Kim jest hejter? Zwrócono uwagę, że hejter to często nieszczęśliwa osoba, niosąca swój ból, frustrację, wynikającą z nieprzepracowanych traum, lęków, kompleksów. Taka, która nie radzi sobie z własnymi emocjami. Która chce dowartościować siebie kosztem innych. Sama potrzebuje pomocy, ale często boi się o nią prosić.

W tym kontekście padły bardzo ważne słowa:
„Nie bój się prosić o pomoc. Pójście po pomoc – to pójście PO MOC. Po swoją wewnętrzną moc.”
Rozmawiano również o pasji jako antidotum na hejt. Bo brak celu, zainteresowań, pozytywnych wrażeń, często prowadzi do nudy, która może stać się przestrzenią dla negatywnych zachowań.
Myśl, którą warto zabrać ze sobą po tej rozmowie?
„Za każdą krzywdzącą opinią może kryć się ludzka bezradność. Dlatego zanim odpowiesz hejtem – zatrzymaj się i odpowiedz sercem.”
Dziękujemy wszystkim, którzy wsłuchali się w naszą rozmowę i wspierają kampanię „Nie hejtuję – motywuję”.

Dziękujemy redaktorowi Marcinowi Perfuńskiemu za zaproszenie do studia.