Większość dorosłych nie wie o istnieniu w sieci tzw. hate page. Strony te służą do gnębienia i hejtowania, głównie dzieci przez inne dzieci. Jak młodzież tam trafia? Co znajduje się na tego typu portalach i do czego może prowadzić? Sprawie tej przyjrzał się redaktor DDTVN Bartek Dajnowski.
W roli ekspertki w materiale TVN wystąpiła m.in. Ilona Adamska – filozof, etyk, pomysłodawczyni ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie hejtuję – motywuję”.
W swojej wypowiedzi podkreśliła, jak istotna jest edukacja młodzieży w zakresie odpowiedzialności za słowa i działania w przestrzeni cyfrowej.
Prezes Fundacja „W zgodzie ze sobą” opowiedziała o spotkaniach z młodzieżą w szkołach i alarmującym zjawisku braku świadomości prawnych konsekwencji hejterskich zachowań wśród niepełnoletnich internautów. Wskazała również na dramatyczne skutki psychiczne hejtu – w tym przypadki samookaleczeń wśród ofiar internetowej przemocy.

Czym jest Hate Page (HP)?
To zjawisko polegające na tworzeniu profili, stron lub grup w mediach społecznościowych, których celem jest systematyczne ośmieszanie, poniżanie, oczernianie bądź nękanie wybranych osób, grup społecznych, instytucji lub środowisk. Choć często prowadzone anonimowo, skutki ich działalności są jak najbardziej realne i często tragiczne.
Charakterystyka Hate Page:
Anonimowość – twórcy ukrywają się za fałszywymi tożsamościami.
Systematyczność – działanie przypominające cyfrowy stalking.
Treści nienawistne – celowe poniżanie, ośmieszanie i zastraszanie.
Manipulacje i dezinformacja – publikowanie nieprawdziwych lub zmanipulowanych treści.
Zaangażowanie społeczności – mobilizacja internautów do dalszego hejtu i nagonki.
Skutki działania takich stron:
Psychiczne: depresja, lęki, wycofanie społeczne, myśli samobójcze, samookaleczenia.
Zawodowe: utrata reputacji, klientów, kontraktów, pracy.
Społeczne: izolacja, wykluczenie, odwrócenie się środowiska.
Prawne: możliwe konsekwencje karne i cywilne (m.in. art. 212 Kodeksu karnego, art. 23–24 Kodeksu cywilnego).
Każde działanie hejterskie niesie za sobą realne szkody. Budujmy razem świat wolny od nienawiści.
Serdecznie dziękujemy za dziesiątki wiadomości z polskich szkół, które napłynęły po dzisiejszym materiale. Na wszystkie już odpowiedzieliśmy.
Podziękowania kierujemy również do redakcji Dzień Dobry TVN za poruszenie tego trudnego, ale niezwykle potrzebnego tematu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz reportaż TUTAJ.